Kultúra

thumbnail

Kultúra je prirodzenou súčasťou každodenného života a preto mojou snahou bolo počas uplynulých štyroch rokov venovať jej patričnú pozornosť. Ak by sme si premietli kultúrny život mesta počas jednotlivých ročných období mohli by sme vidieť jeho meniace sa črty, ktoré sú v každej časti roka čímsi jedinečné a originálne. Dovoľte mi spomenúť aspoň tie najvýznamnejšie, ktoré sa už stali akousi samozrejmosťou kultúrneho diania v Topoľčanoch.

K začiatku jari sa tradične viažu veľkonočné oslavy, ktoré sú v meste Topoľčany už po štvrtý rok späté s obľúbeným podujatím „Veľká noc v ľudových tradíciách“, ktoré ako už samotný názov napovedá, je stretnutím ľudových remeselníkov v Galérii mesta Topoľčany. Počas tohto podujatia sa Vám v jej priestoroch tradične predstavuje široké spektrum ľudovoumeleckých výrobcov zo širokého okolia. Počas návštevy ste mohli byť svedkami tradičného maľovania kraslíc, ukážok zdobenia veľkonočného pečiva, či rôznych techník veľkonočných výzdob, ktoré vo vás zanechajú bohatú inšpiráciu a rozmanitú zmes pestrých nápadov.

V uplynulých štyroch rokoch sa nám vďaka projektu pre rozvoj cestovného ruchu „Klaster Topoľčany“ podarilo zase oživiť ľudové tradície a zároveň podporiť vzájomnú spoluprácu s okolitými obcami počas podujatí „Otvorenie turistickej sezóny“ a „Dni regiónu“, ktoré poskytli návštevníkom pestrú zmes zábavy a koncertov rôznych kapiel pod šírym nebom.
Začiatok horúceho leta v meste už tradične patrí deťom a nesie sa v znamení reťaze zábavných programov a podujatí určených pre tých najmenších. „Topoľčiansky deň detí a Festival hier a zábavy“ sa so svojím bohatým sprievodným programom stal podujatím, ako stvoreným pre trávenie príjemných chvíľ s vašimi ratolesťami, ktoré sa každoročne zabávajú počas rozmanitej ponuky súťaží, vystúpení, či bábkových predstavení.

Ako všetci dobre vieme z historického hľadiska je mesto Topoľčany už od nepamäti späté s trhmi a jarmokmi. Ich sezónu v Topoľčanoch tradične otvárame „Petro – Pavlovským“ jarmokom. Pri jeho návšteve môžete natrafiť na záhradnú keramiku, domáce výrobky z kože, ale i nádherné prútené výrobky a iné ručné práce. V podobnom duchu pravidelne pripravujeme i „Topoľčianske hody“, ktoré tento rok oslávili svoj 20. ročník a spolu so 7. ročníkom podujatia „Deň ľudových remesiel“ mali pre Vás pripravenú nielen ukážku tradičných ľudových remesiel ale i bohatý kultúrny program. K správnemu jarmoku patrí chutné občerstvenie, pečené špeciality a samozrejme ochutnávka dobrého burčiaku, ktorý si pri príjemnej muzike už tradične môžete vychutnávať počas „Veľkého Topoľčianskeho jarmoku“.

Milovníci degustácie vína a gastronomického snúbenia chutí s vínom si určite nenechali ujsť tohtoročný v poradí už tretí ročník „Topoľčianskej koštovky“, ktorá sa z roka na rok stáva čoraz populárnejším podujatím nielen v meste ale i v jeho širšom okolí.

Mesto nezabúda na svojich najmenších ani v zime. Začiatkom decembra pripravujeme príchod sv. Mikuláša na Námestie M. R. Štefánika. Mikuláš má pre deti pripravené množstvo zaujímavých darčekov a v roku 2013 sa nám dokonca podarilo rozžiariť Námestie M. R. Štefánika Vianočným Coca-Cola kamiónom, v ktorom mohli deti povedať svoje želania priamo Santa Clausovi. Mám prísľub organizátorov, že aj v decembri 2014 navštívi Santa Claus opäť Topoľčany.

Horúci punč, magická krása rozžiareného vianočného stromčeka, či stánky s tradičnými dobrotami, to sú vianočné trhy, bez ktorých by Vianoce v Topoľčanoch snáď ani neboli Vianocami. Ich vyvrcholením je tradičný „Vianočný koncert“, ktorý sa každoročne rozoznieva priamo z okna budovy radnice a vytvára príjemnú štedrovečernú atmosféru na celom námestí.

Protikladom pokojného obdobia Vianoc sú búrlivé oslavy príchodu nového roka. Tie už tradične začínajú „Novoročným ohňostrojom“, ktorý každoročne odštartuje veselú a priateľskú zábavu sprevádzanú ešte bohatším kultúrnym programom na Námestí M. R. Štefánika.

Oslavami nového roka sa zábava v meste však nekončí. V januári tohto roku mesto organizovalo už 8. ročník „Topoľčianskeho reprezentačného plesu“, ktorý sa ako vždy postaral o príjemnú zábavu pre všetkých tých, ktorí milujú tanec a honosné oslavy. Plesovú sezónu tradične uzatvárame oslavami pochovávania basy, ktoré sú poslednou oslavou pred príchodom štyridsaťdňového obdobia pôstu.

Popri tradičných podujatiach, ktoré už patria v našom meste medzi tradičnú súčasť kultúrneho života sa nám podarilo tiež zorganizovať mnoho nových podujatí, ktoré sa však tešia rovnako veľkej obľube. Nedá mi nespomenúť aspoň niektoré. V roku 2013 oslávilo mesto Topoľčany svoje 840. výročie prvej písomnej zmienky, ktoré sme si uctili bohatým kultúrnym programom počas ktorého ste mohli byť na Námestí M. R. Štefánika svedkami historického sprievodu, šermiarskych súbojov, vystúpení mnohých kapiel, či predstavenia ľudovoumeleckých tvorcov. V súvislosti s príležitosťou výročia mesta sme tiež organizovali „Prvé maliarske Topoľčianske sympózium“, na ktorom sa zúčastnili významní výtvarní umelci z celého Slovenska. Na tento úspešný pilotný ročník chceme v roku 2015 nadviazať druhým ročníkom a verím, že z tohto podujatia sa stane tradícia, ktorá svetu ukáže, že Topoľčany sú skutočne kultúrne mesto. Významným momentom výtvarného umenia v Topoľčanoch bolo 5. výročie existencie Galérie mesta Topoľčany, na počesť ktorého bola vydaná obrazová publikácia zobrazujúca najvýznamnejšie umelecké diela, ktoré boli v jej priestoroch prezentované.

Na záver by som ešte rád spomenul snahy mesta o oživenie záujmu o kinematografiu, ktoré naštartovala najmä rozsiahla rekonštrukcia kinosály, ktorá v roku 2012 umožnila premietanie najnovších filmových noviniek v 3D obraze aj v našom kine. Na prvú fázu rekonštrukcie sme nadviazali tohtoročnou druhou etapou, ktorej realizácia priniesla pohodlnejší zážitok zo sledovania 3D filmov najmä vďaka výmene sedadiel a osadenie aj 4D sedačiek.

Pre tých, ktorí sa radi nechávajú unášať v rytme moderného tanca každoročne pripravujeme celoslovenskú súťaž v modernom tanci „Top Dancing“, počas ktorej sa pravidelne koncom apríla zaplnia ulice mesta Topoľčany mladými tanečníkmi, súperiacimi o priazeň poroty v pôsobivých tanečných súbojoch. Významnou súčasťou kultúry Topoľčian je tanec a ten hrdo reprezentuje najmä tanečný klub NOVUM, ktorý za uplynulé štyri roky získal niekoľko krát ocenenie majster sveta v prestížnej súťaži „DANCESTAR World Dance Masters“, ale i mnohé významné ocenenia za choreografiu, umeleckú réžiu a podobne. Okrem súboru NOVUM musím ešte spomenúť Topoľčiansky súbor mažoretiek TOSUMA, ktorý sa každoročne zúčastňuje celoslovenských súťaží a festivalov pódiových skladieb, na ktorých sa spravidla umiestňuje na popredných priečkach. Významným úspechom uplynulých štyroch rokov je napríklad zisk 3. miesta na známej celoslovenskej tanečnej súťaži ,,Top Dancing 2013" v kategórii Show dance, či učinkovanie v činohre „Sladká Charity“, na javisku Divadla A. Baragu v Nitre.

Mesto Topoľčany už desať rokov žije aj s folklórom. Toľko rokov má folklórny súbor Žochárik, ktorý obohacuje naše kultúrne podujatia rôznymi folklórnymi tanečnými vystúpeniami a spevom. Osobne mňa veľmi teší, že sa nám v roku 2014 podarilo usporiadať 1. TOP JAZZ FEST. V príjemnej jazzovej atmosfére sa nadšenci tejto hudby bavili pri vystúpeniach popredných jazzových telies. Následná pozitívna reakcia divákov a aj vystupujúcich kapiel ma ubezpečila, že toto podujatie bude mať aj pokračovanie.

Významných momentov kultúrno-spoločenského života Topoľčian bolo samozrejme v uplynulých štyroch rokov omnoho viac, nechcem ich tu však rozpisovať všetky, nakoľko tento zoznam by bol príliš dlhý. Verím však, že aj v budúcnosti sa budeme zaoberať rozvojom kultúry a spoločenského života nášho mesta a za jeho podporu budeme odmenení ďalšími významnými úspechmi.

Error thrown

Call to undefined function mcrypt_get_key_size()