Šport

thumbnail

Vážení spoluobčania, rodáci, priaznivci športu.

Ako bývalý, dlhoročný športovec – hokejista, tréner a športový funkcionár veľmi dobre viem, aký obrovský význam má športovanie na telesný a duševný rast mladého človeka. Učí ho cieľavedomosti, vytrvalosti, systematičnosti. Pri športovaní vznikajú priateľstvá , ktoré veľa krát pretrvávajú až do vysokého veku.

Poznať minulosť, riadiť súčasnosť a plánovať budúcnosť je predpokladom zmysluplnej ľudskej činnosti v akejkoľvek oblasti života. Príspevkom k naplneniu tejto postupnosti v oblasti topoľčianskeho športu je vytvorenie základných materiálnych podmienok, aby mládež alebo dospelí mali kde športovať. V tomto duchu Topoľčianska radnica vyčleňuje každoročne z rozpočtu mesta nemalú čiastku na údržbu, rekonštrukciu, prevádzku športovísk v majetku mesta Topoľčany. Okrem toho podporuje aj činnosť jednotlivých športových klubov priamymi a nepriamymi dotáciami na činnosť. Keď si porovnávam rozpočty jednotlivých slovenských miest, tak čiastka, ktorú mesto Topoľčany vyčleňuje v rozpočte, je najvyššia na obyvateľa.

Veľmi ma teší, že v športových kluboch je veľa zodpovedných, pracovitých a nadšených funkcionárov, trénerov, rodičov, bez ktorých si neviem predstaviť, ako by tieto kluby fungovali.

Všetkým týmto nadšencom chcem poďakovať za ich prácu. Ostatným občanom chcem ukázať aké úspechy topoľčiansky šport dosiahol počas volebného obdobia 2007-2010 a že finančné prostriedky, ktoré sme vyčlenili na jeho financovanie, padli na úrodnú pôdu.

Futbal:

Futbal je jedným z najpopulárnejších športov sveta a ako taký má svoje miesto i v športových dejinách mesta Topoľčany. Za uplynulé štyri roky sa aj vďaka podpore zo strany mesta podarilo nášmu futbalovému klubu dosiahnuť nemalé výsledky. Medzi najvýznamnejšími môžem spomenúť napríklad postup dorasteneckých výberov do II. Dorasteneckej ligy v roku 2013, či krásne 7. miesto Staršieho dorasteneckého družstva v II. Lige Západ v roku 2013. Mestský futbalový klub Topvar Topoľčany sa môže okrem týchto úspechov pochváliť tiež i účasťou svojho odchovanca, Tomáša Vestenického na Majstrovstvách sveta do 17 rokov, na ktorých sa mu podarilo dokonca 5 krát skórovať, za čo si vyslúžil veľký obdiv všetkých fanúšikov, ktorý vyvrcholil jeho prestupom do mužstva AS Rím. Významným úspechom boli aj pravidelné nominácie brankára Róberta Bačíka do mládežníckych reprezentačných výberov, či víťazstvo MFK Topvar Topoľčany U-15 na 19. ročníku Memoriálu Vojtecha Schotterta v roku 2014. Aj vďaka tvrdej práci trénerov, funkcionárov a všetkých ostatných, ktorí podporujú futbal v Topoľčanoch, môžeme dnes po štyroch rokoch vidieť nárast hráčov v mládežníckych družstvách MFK Topvar Topoľčany o viac ako 20 percent. Dúfam, že aj v budúcnosti sa budeme môcť naďalej tešiť z bohatých výsledkov topoľčianskeho futbalu.

Hokej :

Od zvolenia nového výboru v roku 2009 prešiel hokejový klub Topoľčany kus cesty, ktorá je dláždená mnohými úspechmi. V súčasnosti tvorí jeho základňu celkovo 248 hráčov a hráčiek od najmenších detí až po seniorov. Vďaka značnej materiálnej podpore mesta Topoľčany, ktorá sa prejavila nielen v zakúpení novej hokejovej výstroje ale i pravidelnej starostlivosti o zimný štadión sa v súčasnosti klubu darí úspešne napĺňať najnižšie ročníky prípravky, ktoré vytvárajú vynikajúci základ pre jeho budúce úspechy. Medzi významnými udalosťami uplynulých štyroch rokov topoľčianskeho hokeja mi nedá nespomenúť postup družstva dorastu v sezóne 2012/13 do extraligy. V tejto istej sezóne sa podarilo do extraligy postúpiť i družstvu dorastu, ktoré dokonca za sebou v tabuľke nechalo také mestá ako je Zvolen, Poprad, Nitra, či Spišská Nová Ves. Nadanie a odhodlanosť mladých topoľčianskych hokejistov dokazuje tiež i fakt, že sa každoročne objavujú na súpiske juniorských reprezentačných výberov. Verím, že na tieto úspechy nadviažu v budúcnosti ďalšie, ktoré budú robiť radosť všetkým hokejovým fanúšikom.

Hádzaná :

Niekoľko rokov tiež stagnovala a to hlavne z toho dôvodu, že bol problém zabezpečiť zodpovedajúce sponzorské prostredie. Bolo tomu tak aj napriek tomu, že hádzaná nie je až tak finančne náročná ako iné kolektívne športy. Hádzanú postihla ešte jedna veľmi smutná udalosť, keď v januári 2010 zomrel dlhoročný funkcionár, bývalí výborný hráč Eduard Godál.

Napriek tejto smutnej udalosti sa podarilo stmeliť nový hádzanársky výbor, ktorý má smelé ciele umiestniť sa s nováčikom v extralige mužov do 6. miesta a v ďalšej etape chce prinavrátiť zašlú slávu topoľčianskej hádzanej. A je na čom budovať. Veď družstvá mladších a starších žiakov sa pravidelne umiestňujú v hornej časti tabuľky v majstrovstvách trnavského kraja. Najväčšiu radosť nám ale robia mladší dorastenci, ktorí sústavne bojujú o prvé priečky 1. Slovenskej lige. Rezervy vidím ale vo výkonoch staršieho dorastu ktorý by mal byť zásobáreň hráčov pre A mužstvo. Družstvo žien po vypadnutí z 1. ligy sa úspešne vrátilo späť a drží sa v strede tabuľky. Mrzí ma že o dievčatách – hádzanárkach a o ich výsledkoch sa málo dozvedáme z médií. Pritom je tam veľa talentovaných hráčok.

Plavecké športy :

- vodné pólo

Vodné pólo na území mesta Topoľčany sa môže pochváliť bohatou športovou históriou, ktorá má za sebou už viac ako 65 rokov. Práve vďaka bohatej tradícii, snahe športového tímu a podpore zo strany sponzorov dosahuje tento šport v Topoľčanoch veľké úspechy. Za uplynulé štyri roky môžem spomenúť najmä umiestnenie družstva mužov na 3. mieste v tabuľke Extraligy v sezóne 2010/11, ale i pravidelnú účasť družstiev kadetov, starších žiakov, či mladších žiakov v 1. Národnej lige, kde úspešne reprezentovali svoj klub a mesto Topoľčany. Najväčšou pýchou vodného póla v Topoľčanoch je bezpochyby družstvo žien, ktoré na svojich výkonoch neúnavne pracuje, vďaka čomu sa im podarilo za uplynulé štyri roky okrem iného získať 3. miesto v Extralige žien (sezóna 2010/11), 2. miesto v Národnej lige (sezóna 2011/12) a v sezóne 2012/13 a 2013/14 získať 1. miesto v Národnej lige. Nevídaným úspechom bola tiež obhajoba majstrovského titulu v sezóne 2013/14 bez straty bodu. Nedá mi nespomenúť tiež družstvo junioriek, ktoré podobne ako družstvo žien robí česť svojmu tímu a v sezóne 2012/13 dokonca obsadilo 1. miesto v Česko – Slovenskej lige. Úspechy vodného póla v Topoľčanoch nakoniec dokazuje i pravidelná účasť jeho odchovancov v reprezentačných družstvách Slovenskej republiky.

- výkonnostní plavci

Medzi jedných z najúspešnejších športovcov mesta Topoľčany nepochybne patria tiež i plavci, ktorí každoročne úspešne reprezentujú nielen svoj klub ale i samotné mesto. Medzi najúspešnejších plavcov bezpochyby patrí Andrea Podmaníková, ktorá je už niekoľko rokov za sebou reprezentantkou Slovenska a zároveň od sezóny 2010/11 držiteľkou 30-tich titulov Majster Slovenska, držiteľkou 14-tich rekordov SR a v neposlednom rade reprezentantkou EYOF Olympiády mládeže Trabzonspor v Turecku, kde obsadila 9. miesto. Určite musím spomenúť Pavla Jelenáka, ktorý sa v sezóne 2010/11 zúčastnil Majstrovstiev Sveta seniorov v Shanghaii, kde sa ako najlepší Slovák umiestnil na 37. mieste a v tejto sezóne bol zároveň i reprezentantom Slovenska. Medzi ďalších úspešných plavcov za uplynulé štyri roky patria Gabriel Kupec, 18 násobný majster Slovenska a držiteľ 4 Slovenských rekordov, Miroslav Aschengeschvantner, ktorý bol držiteľom 1 titulu Majster Slovenska v sezóne 2011/12, Viktória Železníková, 4 násobný Majster Slovenska v sezóne 2012/13, Denis Karaba 1 násobný majster Slovenska v sezóne 2012/13, či Filip Vitko a Miroslav Funtík, ktorí sú držiteľmi 1 titulu Majstra Slovenska v sezóne 2013/14. Okrem spomenutých pôsobí samozrejme v meste i veľa iných úspešných plavcov, ktorých výkony sú vynikajúce. Ich mená však neuvádzam, pretože by tento zoznam bol príliš rozsiahly. Všetkým plavcom prajem do budúcnosti veľa úspechov a verím že výkonnostné plávanie v Topoľčanoch bude i naďalej prekvitať tak ako v súčasnosti.

Stolný tenis :

Aj počas posledných štyroch rokov si stolný tenis udržal špičkové postavenie v rámci Slovenska, ba dokonca dosiahol aj viacero významných medzinárodných úspechov. V januári 2010 sa v športovej hale v Topoľčanoch konal výberový turnaj TOP 10 Európy, na ktorom štartovalo 10 najlepších juniorov a kadetov z celej Európy. Okrem toho sa každoročne uskutočnil medzinárodný turnaj stredoeurópskeho Satelitného okruhu mládeže.

Po športovej stránke dosiahli hráči Topoľčian množstvo výborných výsledkov. Z majstrovstiev Slovenska získali hráči klubu za posledné štyri roky spolu 78 medailí, z toho 29 titulov majstra republiky. Prevažná časť z nich bola z mládežníckych kategóriách. Na Majstrovstvách Európy a sveta reprezentovalo našu krajinu 5 hráčok z Topoľčian – Balážová, Kmotorková, Belianská, Hippíková a Bútorová i viacerí ďalší odchovanci hrajúci v iných kluboch. Nemalé úspechy dosiahol klub aj v rámci Európy. V roku 2009 hral po ôsmich rokoch opäť v európskom pohári ETTU žien, kde sa prebojoval medzi 16 najlepších tímov, pričom bol jediný z klubov, v ktorom hrali výlučne jeho odchovankyne. V stredoeurópskej Superlige v roku 2010 hral prvýkrát v play off o víťaza, kde skončil na 5. mieste. Na Majstrovstvách Európy junioriek získala Balážová za posledné 4 roky 7 medailí – 3 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové. Dvakrát hrala aj vo výbere Európy na Majstrovstvách sveta kontinentov kadetiek, dvakrát vo svetovom finále junioriek – v roku 2009 v Tokiu obsadila 3. miesto a dvakrát na TOP 10 Európy junioriek – v Rotterdame 2009 skončila tiež na 3. mieste.

Karate :

Úspechy tohto starovekého ázijského bojového umenia v Topoľčanoch sú úzko späté s jeho miestnou bohatou históriou, ktorá siaha až do 60-tych rokov minulého storočia. Som rád, že bohaté úspechy z minulosti nadviazali ešte bohatšie úspechy uplynulých štyroch rokov. Karate klub KUMADE Topoľčany za toto obdobie úspešne reprezentoval mesto Topoľčany na viac ako 100 turnajoch, kde získal celkovo 1089 medailí, z ktorých 272 tvorilo zlato, 304 striebro a 513 bronz. Okrem medailových úspechov vyzdvihnem tiež i reprezentovanie nielen na úrovni národnej, ale i na úrovni medzinárodnej. Medzi najvýznamnejšie momenty topoľčianskeho karate z medzinárodného hľadiska určite patrí účasť na Svetovom pohári v Hradci Králové, či európskych pohároch v Plzni, Bratislave, Lódži, Rijeke, Salzburgu, či Budapešti. Významným úspechom Karate klubu KUMADE je nepochybne aj nominácia predsedu klubu p. Tomáša Klemana na post reprezentačného trénera Slovenskej republiky pre športovú disciplínu kumite v roku 2012. Teší ma, že v súčastnosti fungujú dva karate kluby, v ktorých majú možnosť deti tráviť svoj voľný čas a rozvíjať tak svoju telesnú i duševnú stránku svojej osobnosti.

Ostatné športy:

Okrem tradičných športov, ktoré majú v meste Topoľčany za sebou bohatú históriu, vystupujú v súčasnosti do popredia tiež i športy nové, v našich končinách priam netradičné. Tie si za posledné roky získali mnoho fanúšikov a športových nadšencov. Z týchto športov môžem spomenúť napríklad basketbal, streetball, beechvolejball, baseball, americký futbal, florbal, či hokejbal a mnoho ďalších. Mnohé tímy sa umiestnili na popredných priečkach v národných ale i medzinárodných klasifikáciách. Nedá mi nespomenúť napríklad klub amerického futbalu Topoľčany Kings, ktorý v roku 2013 obsadil druhé miesto v stredoeurópskej lige amerického futbalu IFAF – Europe CEI 2013, či prvé miesto v Slovenskej lige amerického futbalu 7on7 v roku 2011 a druhé miesto v roku 2012. Významným úspechom tohto klubu bolo aj prvé miesto v medzinárodnom halovom turnaji v americkom futbale Memoriál Viktora Kincela v Nitre v roku 2011 a 2013.

Mesto Topoľčany podporuje rozvoj všetkých športov aj tým, že poriadame pravidelne športové súťaže, turnaje: napr. futbalový turnaj ml. žiakov o Pohár primátora mesta, Schottertov memoriál- medzinárodný futbal. turnaj st. žiakov, plaveckú štafetu, viacboj všestrannosti detí z materských a základných škôl, mládežnícke hokejové turnaje, 53. Ročník vodnopólového turnaj O štít mesta Topoľčany, florbalový turnaj vo všetkých vekových kategóriach, majstrovstvá Slovenska v karate mládeže a množstvo ďalších významných športových podujatí. Samozrejme, tých najlepších športovcov už po tri roky oceňujeme cenou „Najlepší športovec mesta Topoľčany“. Aby všetky športy mohli nerušene fungovať pravidelne ročne vyčleňujeme v rozpočte mesta čiastku viac ako 700 tis. Euro na energie, na činnosť mládeže a na prevádzku jednotlivých objektov. Okrem toho všetky opravy a rekonštrukcie takisto hradí mesto Topoľčany. V nasledujúcom období je pred nami veľká výzva a to zrekonštruovať všetky objekty tak, aby sme sa nemuseli hanbiť pred zahraničnými športovcami počas medzinárodných zápasov a aby sme mohli sledovať s radosťou výkony našich odchovancov.

O úspechoch, ale aj problémoch topoľčianskeho športu by sa dalo popísať ešte veľa stránok, ale v tomto malom resumé som chcel vypichnúť ozaj len tie najvýznamnejšie výsledky a úspechy našich športovcov.

Verím, že športy sa budú v Topoľčanoch rozvíjať ďalej takým tempom ako doteraz, že bude sústavne prílev mladých talentov, kvalitných trénerov, oddaných funkcionárov a v neposlednom rade rodičov, ktorým by malo v prvom rade záležať na zdravom vývine svojich detí. Chcel by som všetkým bývalým a aj súčasným hráčom, trénerom, funkcionárom a sponzorom poďakovať za ich úsilie a vytrvalosť pri budovaní topoľčianskych športových klubov. Bolo to mnohokrát v čase osobného voľna, na úkor vlastných rodín a aj za vlastné finančné prostriedky. Myslím si, že budú mať podobných nasledovateľov, ktorí si zoberú príklad práve z nich.

Error thrown

Call to undefined function mcrypt_get_key_size()